Kurz kreslení pravou hemisférou

Dlouho jsem se trápila s problémem, jak naučit své žáky, to co umím, až se mi dostala do ruky metoda kreslení pravou hemisférou. Považuji ji za úžasný urychlovač vidění, chápání souvislostí a schopnosti kreslit.

V kurzu se zaměřuji na kreslení podle skutečnosti, tak jako se učí studenti na výtvarných školách. Kreslení podle fotografií, tak jak se to stalo běžné v jiných, cenově dostupnějších kurzech stejného názvu, považuji za zločin spáchaný na původní metodě. Kreslení pravou hemisférou se věnuji 6 let, výuce kresby a malby od roku 1999 a profesionálně se živím kresbou od roku 1991.

Jaký je rozdíl mezi hemisférami? Levou polovinou mozku například počítáme, mluvíme. Tam je uložená logika, systémy, schematická řešení. Pokud při kreslení používáme jen levou hemisféru, kreslíme schémata typu prasátko, domeček, stromeček a domníváme se, že neumíme kreslit.

Po přesunu pozornosti do pravé hemisféry, kde je uloženo prostorové vnímání, začnou kreslit i ti, kteří se domnívali, že pro kreslení nemají nadání. V pravé polovině mozku jsou uložena centra pro kreativitu a intuici, takže kreslení je jedna z možností, jak tyto schopnosti rozvinout.

Pro harmonické rozvíjení obou hemisfér (logika a intuice) jsou nejlepší činnosti, které spojují systematické myšlení s kreativitou, například malba, kde spojíte míchání barev (systém) s tvorbou (kreativita).

Na kurz kreslení můžete navázat kurzy malby pastelem, olejem, akrylovými barvami, koláží a dalšími kreativními kurzy.

Mým cílem je propojení malby a tvorby s rozvojem osobnosti. Kreslení a malba mohou být nejen profesí nebo koníčkem, ale především způsobem sebevyjádření a nakročením k poznání sebe sama.  Ve své práci propojuji zkušenost výtvarnice se zkušeností z osobního rozvoje.

"Za dobu, přibližně 40 let, co udržím tužku v ruce, jsem se 30 let styděl něco nakreslit, protože to byla hrůza. S přibývajícím věkem tragédie. Po Vašem kurzu je to, ale jinak. Na ulici si všímám lidí. Jak mají tvarované oči, kde mají vrásky, stín. Jaký mají tvar vlasů. Jakou mají mezeru mezi očima... A děsně mě svrbí ruka.
Připadám si jako když slepý otevře oči."
J.M.

"Víme víc, než víme, že víme."

Levá a pravá hemisféra

V pravé polovině mozku jsou centra pro intuitivní, holistické vnímání, která můžeme rozvíjet kreslením a všemi dalšími činnostmi, jako je například tanec, hra na nástroj, zpěv, tanec.

Co se stane, když opustíme zaběhlý svět logiky a začneme více rozvíjet tu méně potřebnou, ne- racionální, pocitovou pravou hemisféru? K čemu je nám vlastně, ve světě orientovaném na trh, zisk a rychlý výdělek,  umění a pravá hemisféra? Potřebujeme ji vůbec, nebo ji můžeme nechat v klidu zakrnět?

Uvedu příklad: Moje známá, finanční analytička, vytáčí své kolegy tím, že se podívá do knih a je schopná říct pouhým pohledem, že je tam chyba…Jak to můžeš tvrdit? Zlobí se kolegové. Ale podrobné výpočty zatím její „odhad“ vždy potvrdily. Dá se říct, že se dívá na problém holisticky a je schopná vnímat jak analyticky, tak intuitivně, čili má vyvážené obě hemisféry. Tím však nad jednostrannými získává náskok, pokud své intuici ovšem „věří“. Stejně tak míváme při obchodním jednání , které probíhá zcela korektně, „pocit“, že něco nesedí. A ve finále se náš  pocit potvrdí.

Rozvojem pravé hemisféry  rozvíjíte svoji kreativitu . Tím  není myšlena jen kreativita umělecká, ale kreativita jako celek. Tím, že rozvíjíte svoji schopnost dívat se na svět synteticky, zvyšujete svoje možnosti, máte najednou bohatší rejstřík prostředků, nacházíte nečekané způsoby řešení problémů a nápady najednou přicházejí jakoby „samy“.

Když se podaří aktivovat nedominantní hemisféru, můžete dosáhnout vyrovnání levé a pravé poloviny a díky tomu využívat všechny svoje zdroje.

Galerie

Kreslení rodičů s dětmi

Kreslení je dovednost, která, pokud ji nerozvíjíte, ustrne někdy ve věku 8 – 12 let…. Kreslení pro vás zůstane řečí symbolů, stejně jako dorozumívání pomocí slov. Strom se kreslí takhle, jablko takhle, a takhle zase domeček…jo a prasátko se zakrouceným ocáskem…no…ještě bych možná dal autíčko…Tatííííííííííííí..namaluj mi slona…slyšíte hlásek svého robátka… a jak se maluje lev?

A můžete být otitulovaní zepředu zezadu a v tu chvíli jste si se svým dítkem rovni..oba kreslíte zhruba stejně a  jste nahraní. Najednou nejste velký táta a velká máma co všechno umí…

Občas ke mně na kurz přijdou rodiče s dětmi a oba navzájem pozorují svůj růst a úspěchy…je to neuvěřitelný zážitek něco se svým dítětem neumět stejně  a spolu se to učit.

Tak vznikla myšlenka na kreslení rodičů s dětmi…přijďte být zase chvíli malí a společně růst.